Радио-опрема
Рател / Електронске комуникације / Мреже и услуге / Радио-опрема
О радио-опреми
Радио-опрема је електрични или електронски производ, који намерно емитује и/или прима радио-таласе у сврху радио-комуникације и/или радио-детерминације, или електрични или електронски производ који мора бити употпуњен помоћном опремом, као што је антена, да би намерно емитовао и/или примао радио-таласе у сврху радио-комуникације и/или радио-детерминације;
Битни захтеви за радио-опрему
Чланом 4. Правилника о радио-опреми прописано је да радио-опрема мора да испуњава следеће битне захтеве:
1) заштита здравља и безбедност људи и домаћих животиња и заштита имовине, укључујући и битне захтеве у вези са безбедношћу у складу са посебним прописом којим се уређује област електричне опреме која је намењена за коришћење у оквиру одређених граница напона, али без примене граница напона из тог прописа;
2) одговарајући ниво електромагнетске компатибилности у складу с посебним прописом којим се уређује oбласт електромагнетске компатибилности.
Радио-опрема се израђује тако да делотворно користи и подржава ефикасно коришћење радиофреквенцијског спектра да би се избегла штетна сметња.
Радио-опрема у одређеним категоријама или класама се израђује тако да је у складу са следећим битним захтевима:
1) међусобно ради са додацима који нису уређаји за пуњење за категорије или класе радио-опреме из члана 4. став 4. и Дела I Прилога 11. Правилника о радио-опреми;
2) међусобно ради путем мрежа са другом радио-опремом;
3) да може да се повеже на интерфејсе одговарајућег типа;
4) не штети мрежи ни њеном функционисању и не користи неправилно мрежне ресурсе, изазивајући тиме неприхватљиво умањивање квалитета услуге;
5) укључује заштитне мере да би се обезбедила заштита података о личности и приватност корисника и претплатника;
6) подржава одређене карактеристике које обезбеђују заштиту од преваре;
7) подржава одређене карактеристике које обезбеђују приступ службама за хитне интервенције;
8) подржава одређене карактеристике да би се њено коришћење олакшало корисницима са инвалидитетом;
9) подржава одређене карактеристике да би се обезбедило да софтвер може да се учита у радио-опрему искључиво ако је доказана усаглашеност комбинације радио-опреме и софтвера.
Радиo-опрема обухваћена категоријама или класама наведеним у Делу I Прилога 11. Правилника о радио-опреми израђује се тако да буде у складу са спецификацијама које се односе на могућности пуњења утврђене у том прилогу за одговарајућу категорију или класу радио-опреме.
Битни захтев из члана 4. став 3. тачка 4) Правилника о радио-опреми примењује се на радио-опрему која може да успостави комуникацију путем интернета, независно од тога да ли је та комуникација директна или посредством било које друге опреме (у даљем тексту: радио-опрема прикључена на интернет).
Битни захтев из члана 4. став 3. тачка 5) Правилника о радио-опреми примењује се на следећу радио-опрему ако та радио-опрема има могућност обраде података о личности у смислу закона којим се уређује заштита података о личности или података о саобраћају или података о локацији у смислу закона којим се уређује област електронских комуникација:
1) радио-опрему прикључену на интернет, а која није обухваћена тач. 2)-4);
2) радио-опрему пројектовану или намењену искључиво за бригу о деци;
3) радио-опрему која је обухваћена прописом којим се уређује безбедност играчака;
4) радио-опрему која је пројектована или намењена да се носи, причврсти или окачи на:
(1) било који део људског тела, укључујући главу, врат, труп, руке, дланове, ноге и стопала;
(2) било коју одећу, укључујући одећу којом се покривају глава и руке или обућу, а коју носе људи.
Битни захтев из члана 4. став 3. тачка 6) Правилника о радио-опреми примењује се на сву радио-опрему прикључену на интернет ако та радио-опрема власнику или кориснику омогућава пренос новца, новчаних вредности или виртуелне валуте.
Битни захтеви из члана 4. став 3. тач. 4)-6) Правилника о радио-опреми не примењују се на радио-опрему на коју се примењује пропис којим се уређују медицинска средства.
Битни захтеви из члана 4. став 3. тач. 5) и 6) Правилника о радио-опреми не примењују се на радио-опрему на коју се примењују прописи којима се уређује:
1) хомологација типа моторних и прикључних возила;
2) начин електронске наплате путарине, посебни услови и технички захтеви за европску електронску наплату путарине и елементи интероперабилности.
Битни захтев из члана 4. став 3. тачка 7) Правилника о радио-опреми примењују се на мобилне телефоне са функцијама сличним функцијама рачунара у погледу могућности обраде и складиштења података. Испуњеност овог захтева обезбеђује се техничким решењима за пријем и обраду података из сигнала бежичне мреже са локалним покривањем (WLAN/Wi-Fi) и података из глобалних навигационих сателитских система који су компатибилни и интероперабилни барем са системом Galileo, као и техничким решењима која омогућавају пренос тих података у комуникацији са службама за хитне интервенције.
Испорука на тржиштe
Радио-опрема се испоручује на тржиште Републике Србије у складу са захтевима и условима из Правилника о радио-опреми.
Пуштање у рад и стављање у употребу
Радио-опрема може да се пусти у рад и ставља у употребу у складу са захтевима и условима из Правилника о радио-опреми и под условом да се правилно инсталира, одржава и употребљава у складу са својом предвиђеном наменом.
Слободно кретање радио-опреме
Радио-опрема, која је у складу са захтевима и условима из Правилника о радио-опреми, испоручује се на тржиштe Републике Србије слободно, без икаквих ограничења.
Радио-опрема, која није у складу са одредбама Правилника о радио-опреми, може да се јавно излаже и представља на сајмовима, изложбама и сличним догађајима у Републици Србији, само уз јасно и видљиво истакнуту ознаку да испорука на тржиштe или пуштање у рад такве опреме није дозвољена у Републици Србији. Таква радио-опрема може да се јавно представља искључиво ако су предузете одговарајуће мере да би се избегле штетне сметње, електромагнетске сметње и ризик по здравље или безбедност људи, домаћих животиња и имовине.
Потврда о усаглашености
Пре стављања радио-опреме на тржиште, произвођач, његов заступник или увозник те радио-опреме, прибавља од тела за оцењивање усаглашености радио-опреме са битним захтевима из члана 4. Правилника о радио-опреми, потврду о усаглашености или извод из евиденције о издатим потврдама о усаглашености.
Потврда о усаглашености, односно извод из евиденције о издатим потврдама о усаглашености обезбеђује се за следећу радио-опрему:
1) корисничку опрему која ради у оквиру GSM/UTRA/E-UTRA/NRA IMT ћелијских мрежа;
2) неспецифициране уређаје кратког домета (SRD);
3) уређајe кратког домета (SRD) за налажење, праћење и прикупљање података;
4) широкопојасне системе за пренос података (WAS/RLANs);
5) за примене на железници;
6) за транспорт и телематику у саобраћају (TTT);
7) за радиодетерминацијске примене;
8) аларме;
9) за примене за управљање моделима;
10) за индуктивне примене;
11) радио-микрофоне, слушне апарате и бежичне аудио и мултимедијалне системе за директни пренос (стриминг);
12) за примене за радиофреквенцијску идентификацију (RFID);
13) активне медицинске импланте и придружене периферне уређаје;
14) за прикупљање медицинских података.
Потврда о усаглашености, односно извод из евиденције о издатим потврдама о усаглашености не обезбеђује за наведену радио-опрему уколико је за ту радио-опрему, у Републици Србији, спроведен поступак оцењивања усаглашености из Прилога 2. и Прилога 3. Правилника о радио-опреми за све аспекте битних захтева.
Потврда о усаглашености важи за исти тип и/или модел радио-опреме истог произвођача пет година од дана њеног издавања.
Препорука је да инострани произвођачи односно њихови заступници у Републици Србији, односно увозници радио-опреме, за радио-опрему коју намеравају да ставе на тржиште Републике Србије, благовремено, пре намераваног стављања на тржиште, именованом телу за оцењивање усаглашености поднесу захтев за издавање потврде о усаглашености (са прописаном документацијом). На овај начин би се омогућило правовремено издавање потврде о усаглашености и тиме избегло непотребно задржавање производа, чиме би били елиминисани додатни трошкови (трошкови ускладиштења, лежарине и сл.).
Означавање усаглашености
Радио-опрема која је усаглашена са битним захтевима, пре стављања на тржиште, означава се Српским знаком усаглашености.
Знак усаглашености ставља се на радио-опрему или његову натписну плочицу тако да буде видљив, читљив и неизбрисив, а уколико то није могуће или није оправдано због карактеристика радио-опреме, на њену амбалажу или документацију која је прати.
Уз Српски знак усаглашености се ставља регистарски број именованог тела из регистра именованих тела за оцењивање усаглашености, као и последње две цифре године издавања исправе о усаглашености, ако је то тело спроводило, односно учествовало у оцењивању усаглашености.
Оцењивање усаглашености радио-опреме
У складу са одредбом члана 32. став 1. Правилника о радио-опреми ("Службени гласник РС", број 24/24, у даљем тексту: Правилник о радио-опреми), Регулаторно тело за електронске комуникације и поштанске услуге (у даљем тексту: Регулатор), наставља да обавља послове оцењивања усаглашености радио-опреме на основу Решења министра културе, информисања и информационог друштва, број 119-01-00168/2011-06 од 29. маја 2012. године и Закључком о исправци грешака у решењу о именовању Републичке агенције за електронске комуникације за тело за оцењивање усаглашености, број 119-01-00168/2011-06 од 22.06.2012. године.
Правилник о заштити пословне тајне у Регулаторној агенцији за електронске комуникације и поштанске услуге
Произвођач, његов заступник или увозник ако произвођач или његов заступник није регистрован на територији Републике Србије, пре стављања на тржиште радио-опреме из члана 20. став 2. Правилника о радио-опреми, доставља Регулатору захтев и прописану техничку документацију у циљу издавања Потврде о усаглашености, на начин и у поступку уређеним Процедуром за обављање послова оцењивања усаглашености радио-опреме, коју је донео директор Регулатора дана 12.6.2024. године, под бројем 1-01-3404-2/24.
- Захтев за оцењивање усаглашености и издавање Потврде о усаглашености РиТТ опреме (Word)
- Захтев за оцењивање усаглашености и издавање Потврде о усаглашености РиТТ опреме (PDF)
- Захтев за издавање извода из евиденције о издатим потврдама о усаглашености (Word)
- Захтев за издавање извода из евиденције о издатим потврдама о усаглашености (PDF)
- Процедура за поступање по приговорима и одлучивање о приговорима на рад Регулаторног тела за електронске комуникације и поштанске услуге у вези са пословима оцењивања усаглашености, број 1-01-3404-3/24 од 12.06.2024.
- Српски знак усаглашености
Подносилац захтева за оцењивање усаглашености радио-опреме у обавези је да плати трошкове оцењивања усаглашености и издавања потврде о усаглашености и/или извода из евиденције о издатим потврдама о усаглашености у висини утврђеној Правилником о утврђивању накнада за пружање услуга из надлежности Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге („Службени гласник РС“, бр. 34/13, 92/20, 87/21, 112/22-др.пропис и 79/23-др.пропис).
Правилник о усклађивању висине накнада за пружање услуга из надлежности Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге
Правилник о утврђивању накнада за пружање услуга из надлежности Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге
Списак српских стандарда из области радио-опреме може се преузети овде.